ТЕКСТ
Всеки ден, всеки час, всякоя минута
ний сновем и тъчем най-красиви мисли,
и живот, свят и чист
във душите вливаме.
Нека мир и любов в сърца ни да царува,
доброта, милосердие в нази да живей.
Светлина и веселие навред да грей.
(повтаря се от "Нека")
Цветенцата аромат сладостен пилеят,
птичките в небесна шир чуруликат, пеят
и дъждеца ромоли над ниви и ливади.
Тъй и ний всеки ден, всякоя минута,
ще работим, ще растем и добро ще сеем.
И в душите си красиви мисли ние да втъчем.
ИДЕЯ
В това упражнение изработваме, изграждаме нещо, за което работим с постоянство. Тъкане е единственият вид работа/труд, назован в стиховете на паневритмията. Извършва се в условия на някаква двоичност – с ума и сърцето (като се движим наляво и надясно), между два полюса (като се движим между двете противоположни позиции на вътрешния и външния кръг) и в двойка с партньора (като се движим едновременно в допълващи се посоки навътре и навън). В дейността тъкане совалката с нишката се движи наляво и надясно, а придърпващия механизъм – направо; в упражнението това се изиграва със стъпки настрани, последвани от стъпки напред. Някои примери за процеси и състояния в природата, човека и взаимоотношенията:
-
птичките по двойки си изграждат гнездо;
-
на стан се тъкат черги/платове;
-
изработваме, изграждаме някакъв продукт;
-
работим над своето усъвършенстване;
-
изграждаме добри взаимоотношения;
-
в природата енегрийният ток на електричество и магнетизъм между два полюса е работа;
-
когато имаме опонент на нашата идея, „изтъкаваме" своите мисли, между неговата и н
-
нашата гледва точка;
-
когато имаме обект на нашето внимание, изтъкаваме своите чувства между нас;
"Това движение изразява органическия процес в природата. То изразява съграждащия процес в нея. Нали между северния и южния полюси на земята става кръгообращение на електричеството и магнетизма? Електричните и магнетични течения циркулират между двата полюса. Това именно е изразено в това упражнение чрез кръстосаните движения от ляво надусно и обратно. Обаче и всяка материална частица си има свои полюси. И между тези два полюса има течение на електрични и магнетични енергии. Тези сили работят и във всеки човек. И всеки орган има полюси. Това упражнение от една страна ни води към осъзнаване дейността на съграждащия принцип в природата и от друга страна, то е правилен път за внасяне на хармония и ритъм в този процескакто в нас, така и вън от нас, в живота на човечеството." (Беинса Дуно, Паневритмия, С., 1938, с.79)
ЗАДАЧИ
1. Текст: За какво е метафора тъкането в текста, какво се изтъкава? Напишете със свои красиви думи изречение/ есе/ стихотворение за стана на живота.
2. Рисуване: Нарисувайте илюстрация на упражнението. Нарисувайте черга с партьора, като движите моливите настрани и напред както в упражнението без да ги вдигате от листа.
3. Въпроси: Какво се изгражда нишка по нишка, за да се постигне крайния резултат? Как изтъкавате добро чувство/мисъл?
4. Преживяно: Разкажете за ситуации и преживявания, когато сте изработили нещо с постоянство. Какво е усещането?
5. Въображение: Представете си, докато изпълнявате упражнението, че вие и вашия партньор изработвате красива тъкан заедно.
6. Утвърждение: Напишете ваше положително твърдение за тъкане. Например: Заедно изрботваме нещо красиво. Изтъкавам своите добри мисли/чувства.
7. Цитати: Хората забравят колко бързо сте свършили дадена работа, но запомнят колко добре сте я свършили (Howard Newton). Ние спим, но станът на живота никога не спира и чергата, която се е тъкала, когато слънцето е залязвало, продължава да се тъче и когато изгрява на сутринта (Henry Ward Beecher) Намерете ваша любима мисъл за Тъкане.