TEXT
В това упражнение се покланяме на висок идеал, на всичко най-велико в света, след това подскачаме със стремеж високо нагоре. Към идеалите имаме уважение и възхищение и същевремнно се стремим нагоре да ги достигнем. Това носи радост, която се изразява с жеста на пляскане с ръце. Човекът от упражнение 11, който може да мисли, чувства и постъпва добре може също така да скочи високо, да надскочи себе си, да развие пълния си потенциал. Поклон с лице към земята и подскок високо нагоре са специфични движения само за това упражнение. Някои примери за природата, човека и взаимоотношенията:
- за дърветата идеал е слънцето (светлината), затова се стремят нависоко;
- за животните идеал са добрите условия за живот: вода, храна, светлина, топлина;
- за детето родителите са негов идеал;
- за ученика в училище любимият учител е идеал;
- във взаимоотношенията любимият човек е идеал;
- в спорта високите постижения и най-добрите спортисти са идеал;
- звездите, музиканти и актьори, са идеал за красота и специфични умения;
- за разумния човек любовта, мъдростта и истината са най-високи идеали.
Това е тържество, че любовта и мъдростта се прилагат в живота. При скачането най-напред се навеждаме надолу - покланяме се пред Великото, вечното, божественото, което работи в света; скачането, което последва - това е поднасяне на нашата радост към великото в света. (Беинса Дуно, Паневритмия, С., 1938, с.79)
3. Въпроси: Какви идеали имате? Какво/кой може да бъде идеал? Колко високо може да скочи човек?
4. Преживяно: Разкажете ни за ситуации и преживявания, когато сте намерили някакъв идеал/нещо велико. Какво е усещането?
5. Въображение: Представете си, докато изпълнявате упражнението, че скачате толкова високо, че достигате тавана на стаята/ облаците/ небето/ звездите.
6. Утвърждение: Напишете ваше позитивно твърдение за Скачане. Например: Покланям се пред величието на природата.
7. Цитати: Не можем да правим велики неща, но малки неща с велика любов (Майка Тереза). Намерете ваша любима мисъл за Скачане (за идеала и величието).